Ferie zimowe 2010
Podczas ferii zimowych Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie
ZAPRASZA WSZYSTKIE DZIECI
do spędzenia miłych chwil z książką przy wspólnej zabawie.
Z tej okazji przygotowano wiele ciekawych propozycji rozmaitych imprez czytelniczych:
- CHCECIE BAJKI OTO BAJKA – głośne czytanie, konkurs ze znajomości bajek i baśni, wykonanie ilustracji.
- TURNIEJ GIER PLANSZOWYCH - gry, zabawy, quizy.
- MALI ARCHITEKCI KOPIUJĄ WIELKIE BUDOWLE – zabawa na śniegu
- BABCINE BAJECZKI - wspólne wykonywanie laurek na Dzień Babci i Dziadka
Zajęcia w poniedziałek, środa, piątek od godz. 11:00 do 15:00
Na zakończenie Ferii wspólne pieczenie kiełbasek i wystawa prac plastycznych.
Weekendowe Spotkania Poznaj mnie Poznaj siebie
Rok 2009 jest drugim rokiem realizacji projektu Weekendowe spotkania Poznaj mnie Poznaj siebie finansowanego z Programu Integracji Społecznej w ramach Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Michałowie.
Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z rezultatami projektu w 2008r. i harmonogramem na 2009r.
- Program Integracji Społecznej
- Harmonogram zajęć
- Spotkania zrealizowane w 2008 roku w ramach projektu
- Spotkania realizowane w 2009 r w ramach projektu
Spotkanie z marszałkiem
5 stycznia w świetlicy wiejskiej w Górach odbyło się spotkanie mieszkańców z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem. Spotkanie rozpoczęło się występem dzieci i młodzieży z Zespołu Placówek Oświatowych w Górach przygotowanych przez panie: J.Wites, A. Puchała i J. Chmielewska. Następnie prezes Banku Spółdzielczego w Pińczowie J. Madej w towarzystwie marszałka wręczył nagrody dla najlepszych czytelników biblioteki w Górach: J.Sobczyk, B. Zawora, J. Luty, K. Matuszczyk, M. Kasprzyk, P. Kalkowska, K. Nowak.
::zobacz wszystkie zdjęcia::
Sponsorem nagród był Bank Spółdzielczy w Pińczowie. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy gorącym poczęstunku ufundowanym przez Gminne Centrum kultury w Michałowie.
Magia świątecznych dni
W dniu 21 grudnia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Michałowie został rozstrzygnięty konkurs „Magia świątecznych dni”, którego celem było kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych, rozbudzenie zainteresowań artystycznych, wprowadzenie w magiczny nastrój świąt oraz integracja społeczności lokalnej.
Przedmiotem konkursu była praca składająca się ze stroika świątecznego, pocztówki i ozdoby choinkowej.
Do konkursu przystąpili:
- Bębenek Damian
- Matuszczyk Jakub
- Sajan Bartosz
- Bębenek Marcin
- Majcher Natalia
- Chroboczek Klaudia
- Purtak Paulina
- Biały Magdalena
- Tyburczyk Kinga.
Za trud jaki dzieci włożyły w swoje prace otrzymały dyplomy i drobne upominki.
Przez okres świąteczny główną dekoracją biblioteki będą prace dzieci. Zapraszamy do oglądania pięknych kartek świątecznych, stroików i choinki przyozdobionej w kolorowe łańcuchy, aniołki, bałwanka i gwiazdę betlejemską.
::zobacz wszystkie zdjęcia::
Mikołaj 2009
W sobotę 6 grudnia, zgodnie z tradycją, odbyło się spotkanie Mikołajkowe organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Michałowie i Górach. Impreza w bibliotece zgromadziła dziesiątki dzieciaków i rodziców.
Główną atrakcją był oczywiście św. Mikołaj, który rozdawał prezenty wszystkim grzecznym dzieciom w zamian dzieci uczestniczyły w różnych zabawach mikołajkowych, recytowały wiersze, śpiewały piosenki.
::zobacz wszystkie zdjęcia::
WĘDRÓWKI PO POLSCE Z BOLKIEM I LOLKIEM
Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie podczas wakacji zorganizowała zajęcia pt."WĘDRÓWKI PO POLSCE Z BOLKIEM I LOLKIEM " Cykl obejmował zajęcia o tematyce geograficznej, przyrodniczej i historycznej zapoznające z ciekawostkami, baśniami i legendami mówiącymi o interesujących regionach Polski.
Całość została podzielona na cztery części.
1. Poznajemy Morze Bałtyckie 2. Piękno mazurskich jezior 3. Nasze góry 4. Nasza gmina, nasz region Podsumowaniem każdej części były konkursy plastyczne, quizy, krzyżówki, zagadki, łamigłówki oraz wystawa prac dzieci.
Prace dzieci można zobaczyć na wystawie w bibliotece. Zapraszamy.
Zajęcia odbywały się w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 12.00-15.00.
Spotkanie z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie
Dzieci biorące udział w wakacyjnych zajęciach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Michałowie, 31 lipca spotkały się z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie Panią Barbarą Wagner. Pani Bożena przypomniała podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się jednośladami po drodze publicznej. Szczegółowo omówiła, jakie obowiązki spoczywają na kierującym rowerem. Zaapelowała o rozwagę i przestrzeganie zasad ruchu drogowego.
Ponadto zapoznała dzieci z innymi zagrożeniami, na przykład jak zachować się w domu pod nieobecność rodziców i jak unikać niebezpieczeństw w kontaktach z nieznajomymi, jakie mogą byc niebezpieczne maszyny rolnicze. Wszyscy mieli okazję aby zobaczyć z bliska kajdanki oraz broń. Kończąc spotkanie Pani Barbara omówiła zagrożenia, jakie mogą je spotkać podczas letniego wypoczynku i w jaki sposób im zapobiegać.
Na zakończenie dzieci wykonały rysuki na temat bezpiecznych wakacji za co otrzymały nagrody
Cała Polska Czyta Dzieciom
Dnia 1 czerwca 2009 roku w Gminnej Bibliotece w Michałowie odbyły się zajęcia w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Dzieci słuchały baśni braci Grimm.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze dzieci chętnie zadawały pytania oraz wykonały ilustracje do wysłuchanych baśni.
Celem wszystkich spotkań jest tworzenie wokół dzieci, ale i z ich udziałem sympatycznej atmosfery kontaktu z książką, wyrabianie od najwcześniejszych lat potrzeby obcowania ze słowem drukowanym, pogłębianie więzi między dzieckiem i dorosłymi, którzy dają przykład, w jaki sposób można wartościowo spędzać wolny czas.
Od czwartego roku bez książeczki ani kroku
31 maja 2009 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie zainaugurowała pierwszą w gminie akcję pod hasłem „Od czwartego roku bez książeczki ani kroku”.Uroczystość wręczenia każdemu czterolatkowi – mieszkańcowi naszej gminy książeczki odbyła się w świetlicy wiejskiej w Pawłowicach.
Akcja ta będzie kontynuowana corocznie a jej celem jest uświadomienie rodzicom , że codzienne czytanie dziecku buduje więź emocjonalną i jest najskuteczniejszą metodą wychowania go na człowieka samodzielnie myślącego, który nie tylko będzie posiadał wiedzę, wyobraźnię, wyczucie i kulturę bycia ale będzie również umiał ją wykorzystać i poszerzać .
Prezent – książeczka ma być początkiem lub kontynuacją codziennego głośnego czytania w naszych domach przez babcie, dziadków, rodziców, starsze rodzeństwo , po prostu przez wszystkich kto tylko zechce czytać.
A gdy przeczytane zostaną te książeczki zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami do Biblioteki , w której jest bardzo dużo pięknych, kolorowych i ciekawych książeczek.
Zaproszenie
Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie zaprasza na wernisaż wystawy malarskiej Pani Pauliny Koziary.
Nazywam się Paulina Koziara, mam 21 lat i jestem mieszkanką Michałowa. W Michałowie mieszkam od urodzenia. Mam do tego miejsca duży sentyment. Obecnie jestem studentką Wyższej Szkoły Handlowej im. Bolesława Markowskiego w Kielcach na kierunku Turystyka i hotelarstwo.
Przygoda ze sztuką zaczęła się już w szkole gimnazjalnej. Z czasem obrazy zaczęły nabierać odpowiedniej formy. Uwagę skupiłam na obserwacji koni, a to wszystko dlatego, iż konie oraz jazda konna to moja pasja. Jak powiedział Wojtek Bellon: “czasami dobrze jest przelać to co się czuje na papier”. Jestem amatorem w tym co tworzę. Sztuki nauczył mnie papier i kredka oraz metoda prób i błędów. Wytrwałość i pasja pozwalają mi cieszyć się z tego, iż mogę uwiecznić na kartce papieru to co czuje. Autor obrazu maluje to co widzi. Spełnia swoje marzenia i cele. I tak jest ze mną, malując marzę i spełniam marzenia.
Jestem niepoprawną romantyczką, moim mottem jest:
Żyć, kiedy nadzieję odbierają, pomagać tym, których inni nie zauważają
Wystawa trwa od 24.05.2009 do 07.06.2009 w Biblioteki Publicznej w Michałowie
Biblioteka plus
W ramach Tygodnia Bibliotek „ Biblioteka plus” 15.05 2009r w Gminnej Bibliotece Publicznej w Michałowie odbyło się spotkanie dzieci z przedszkola z lekarzem weterynarii Janem Grzyb.
Pan weterynarz w rozmowie z dziećmi zwracał uwagę na problemy związane z opieką nad zwierzętami domowymi i dzikimi podczas zimy. Dzieci dowiedziały się czym karmić zwierzęta domowe i dlaczego ważne jest dokarmianie zwierząt podczas, trudnej dla nich pory roku jaką jest zima. Pan Jan powiedział jak opiekować się psami i innymi zwierzętami, jak poznać kiedy zwierzak jest chory i kiedy przyprowadzić go do weterynarza. Przypomniał również jak ważne dla zdrowia pupila są szczepienia ochronne. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu zadając mnóstwo pytań, dotyczących poruszanych tematów.
Na zakończenie spotkania pan weterynarz przeczytał książkę E. Janikowskiej „ Piesek królewny Malwinki” a dzieci wykonały piękne ilustracje do przeczytanego tekstu.
Natomiast 14.05.2009r w filii biblioteki odbyła się lekcja biblioteczna dla III klasy Szkoły Podstawowej w Górach.
Dzieci zapoznały się z budową książki, z dziejami książki od starożytności po współczesność; wzbogaciły wiedzę na temat materiałów pisarskich stosowanych na przestrzeni wieków.
Zwrócono uwagę na wpływ różnych form książki oraz sposoby jej gromadzenia i udostępniania.
Tradycyjnie już wszystkie spotkania w bibliotece są prowadzone w oparciu o książkę. Celem działań biblioteki jest zagospodarowanie w ciekawy sposób czasu wolnego dzieciom, a także dostarczenie tym dzieciom miłych wrażeń z uczestnictwa w imprezach bibliotecznych.
Zaproszenie
Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie zaprasza na wernisaż wystawy malarskiej Pana Michała Michno.
Michał Michno Urodził się w Pińczowie. Ma 35 lat. Wraz z pięcioosobową rodziną: żona i trzech synów mieszka w niewielkiej, ale malowniczej wsi Zagajówek położonej koło Michałowa. Tam też spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jest absolwentem Technikum Mechanicznego w Pińczowie, które ukończył w roku 1993. Zainteresowanie malarstwem zaczęło się już w szkole podstawowej. Zaczął tworzyć obrazy olejne, akwarele i były one dowodem fascynacji: przyrodą, folklorem, obyczajowością, ludźmi. "To wszystko (dar, pasja) bierze się z wnętrza mojego serca, duszy i tak jak pisarz ma potrzebę „przelewania” swych dzieł na papier, tak ja mam potrzebę przeniesienia obrazów z mojej wyobraźni na płótno. Maluję dla przyjaciół. Piękno jest wszędzie… – tak myślę”
Wystawa trwa od 19.04.2009 do 18.05.2009 w Biblioteki Publicznej w Michałowie w godzinach 9:00 – 21:00 niedziela: 13:00- 21:00
Pasowanie na czytelnika
20 kwietnia w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się pasowanie na czytelnika i zapoczątkowało oficjalną przygodę najmłodszych uczniów z książką.
Głównym celem tej imprezy było rozbudzanie nawyku korzystania z biblioteki, zachęcanie do czytania i wypożyczania książek, budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą.
Podczas zajęć dzieci okazały się doskonałymi znawcami tematu . Wspanialei wyczerpująco opowiadały o wszystkich zagadnieniach dotyczących obcowania z książką. Nie od dziś wiadomo , że czytanie to same korzyści .
Dzieci czuły się wyjątkowo dumne , gdyż zostały przyjęte do grona czytelników biblioteki i otrzymały dyplom z rąk Pana Wójta.
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W roku 2009, po raz trzeci, będziemy go obchodzić również w Polsce.
Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie zaprasza do konkursu :
Książeczka moich marzeń – konkurs plastyczny na projekt książki
- quizy, zgadywanki, zabawa dla wszystkich dzieci przychodzących do biblioteki
WSPOMNIENIA Z FERII
W tym roku zima podczas ferii wszystkich nas zaskoczyła. Obficie sypnęło śniegiem, co pozwoliło na aktywne korzystanie z uroków zimy, a mimo to w bibliotece panował przez ten czas radosny gwar.
Jak co roku biblioteka zapewniła wielu dzieciom zabawę na czas zimowej przerwy w szkolnych obowiązkach. Zajęcia u nas to stały element pracy z najmłodszym czytelnikiem. Mamy już stałych bywalców tych zajęć, ale wciąż to grono powiększa się o nowych przyjaciół.
Każdy dzień stanowił dla dzieci nowe wyzwanie. Na spotkaniach, które odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-16.00, odkrywano na nowo uroki śnieżnej zimy. Wszystkie zajęcia były tematycznie związane z tym, co nas podczas zimy najbardziej cieszy, czyli śniegiem. Powstało wiele prac, wykonanych różnymi technikami plastycznymi. Te wszystkie dziecięce dzieła można podziwiać w bibliotece na wystawie „Zimowe obrazki”. Zajęcia dla dzieci, stanowiły doskonałą okazję do przyjemnego spędzania wolnego czasu, poznania biblioteki i zaprzyjaźnienia się z książkami, a także do zawarcia nowych znajomości.
:: zobacz zdjęcia ::
CZYTANIE BAJEK
19 lutego w świetlicy wiejskiej w Zagajówku odbyło się głośne czytanie bajek, którego głównym celem było zachęcenie dzieci do czytania książek, propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, integracja dzieci, młodzieży z terenu gminy Michałów. Do podzielenia się z dziećmi swoją pasją czytelniczą i rozmowy o książce zaproszony został Wójt Gminy.
W trakcie spotkania przedstawione zostały wiersze Jana Brzechwy. Swoje talenty aktorskie zaprezentował Pan Wójt Stanisław Szewczyk, sołtys Zagajówka Pan Michno Antoni w wierszu pt. "Rzepka", rodzice Renata Żuber, Jolanta Matuszczyk oraz dzieci.
::zaobacz wszystkie zdjęcia::
Największą atrakcją okazało się wykonanie wiersza pt. "Na straganie" z podziałem na role. Najmłodszym uczestnikiem spotkania był Szymon Koźmiński lat 3, który z małą pomocą babci zarecytował wiersz "Samochwała". Na zakończenie dzieci wykonały ilustracje do wysłuchanych wierszy. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze przy herbacie i kominku. Impreza przyczyniła się do integracji środowiska dorosłego i dziecięcego i została bardzo dobrze przyjęta przez dzieci.
FERIE
Zapraszamy na ferie zimowe w Gminnej Bibliotece Publicznej w Michałowie! Czekają na was: gry i zabawy, przygoda z książką, warsztaty plastyczne (w tym zajęcia origami, wycinanki, wyklejanki, lepienie z plasteliny, malowanie palcami po szybie)
Zapraszamy codziennie od 16.02.2009r do 27.02.2009r w godzinach od 12.00 do 16.00
CZYTANIE BAJEK
19 lutego 2009r w Świetlicy w Zagajówku odbędzie się Czytanie Bajek.
Każdy zapewne wie, jak ważne jest rozwijanie dziecięcej wyobraźni już od najmłodszych lat. Impreza w całości poświęcona będzie zachęcaniu dzieci i ich rodziców do wspólnego czytania
Zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami i opiekunami.
WALENTYNKI
Walentynki to święto wyjątkowe, bo przesycone miłością i harmonią. Właśnie tego dnia można pokazać lub powiedzieć ukochanej osobie co naprawdę się do niej czuje. Wedle tradycji swoją sympatię do drugiej osoby można okazać wysyłając jej kartkę walentynkową z czułym wyznaniem.
W Gminnej Bibliotece Publicznej też obchodziliśmy ten magiczny dzień.
13 lutego 2009 roku odbyło się walentynkowe spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci z pierwszej klasy podstawowej z Michałowa wraz z wychowawczynią Panią Beatą Tracz oraz gościnnie Pan Wójt . Dzieci wykonywały kolorowe kartki, zapoznały się z tradycją tego święta oraz poznały zakochane pary w literaturze. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał słodki upominek w kształcie serca.
Zobzcz zdjęcia:
::walentynki 2009r.::
::walentynki 2008r.::
Spotkanie z Kulturą
30 października 2008 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Michałowie odbyło się „ Spotkanie z Kulturą” mające na celu przedstawienie roli książki w życiu rodziny jako nieodzowny element zbliżający pokolenia.
Spotkanie poprowadził Stanisław Nyczaj – regionalny poeta, eseista, edytor i animator życia literackiego. Stanisław Nyczaj związany jest z ziemią świętokrzyską od 1972 roku, obecnie jest Prezesem kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich, wraz z żoną prowadzi Oficynę wydawniczą STON2.
„Spotkanie z Kulturą” wzbudziło duże zainteresowanie wśród mieszkańców gminy. Pan Nyczaj ujął uczestników swoją spontanicznością, humorem i ciekawym sposobem przedstawienia swojej twórczości. Pota recytował swoje wiersze, umiejętnie wykorzystał swój talent satyryczny bawiąc uczestników rozlicznymi anegdotami i dowcipami. Udowadniał, że warto mieć w życiu liczne ambitne pomysły, pasje i je systematycznie realizować.
Wystąpieniu Stanisława Nyczaja towarzyszyła muzyka która doskonale oddawała treść przedstawianych utworów.
Dla dzieci zorganizowane były zajęcia plastyczne „ Zabawa z kredką”. Dzieci mogły poprzez kreskę wyrazić swój stosunek do sztuki.
W ramach spotkania został zorganizowany poczęstunek dla uczestników. Wspólna kawa przy ciastku jeszcze mocniej zbliżyła do siebie mieszkańców.
Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał książkę wraz z dedykacją poety. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.
Projekt Weekendowe spotkanie Poznaj mnie Poznaj siebie został sfinansowany z Programu Integracji Społecznej w ramach Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich.
Historia powstania Kubusia Puchatka
Podczas wakacji w Gminnej Bibliotece dzieci i młodzież mogły poznawać historię powstania Kubusia Puchatka. Zapoznały się biografią twórcy A.A. Milne, z krajem z którego pochodzi wakacyjny bohater. Dzieci rysowały portret Kubusia, jego przyjaciół a także wykonały z plasteliny i bibuły warzywa z ogródka. Na zakończenie każdy uczestnik wakacyjnych spotkań dostał drobny upominek. Prace dzieci można zobaczyć w bibliotece, stanowią wystrój biblioteki.
::zobacz zdjęcia::
Adam Ochwanowski w Michałowie
23 sierpnia 2008r w Gminnym Centrum Kultury w Michałowie odbyły się „Warsztaty zajęciowe - pobudzenie społeczności lokalnej do czynnego udziału w życiu kulturalnym gminy" Warsztaty poprowadził Adam Ochwanowski, regionalny poeta, działacz i animator społeczny. Warsztaty miały na celu integrację społeczności lokalnej oraz zainspirować mieszkańców gminy Michałów do czynnego udziału w życiu kulturalnym gminy.
Mimo, nietypowej pory sobota godz. 18:00 warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców. Na spotkaniu obecni byli nie tylko dorośli mieszkańcy naszej gminy ale także młode pokolenie dopiero wkraczające w niezwykły świat literatury i poezji. Dodatkową atrakcję dla najmłodszych był zorganizowany kącik plastyczny, gdzie dzieci mogły rysunkiem wyrazić swoje spojrzenie na sztukę.
Spotkanie miało luźną i przyjazną atmosferę. Pan Adam rozpoczął spotkanie opowieścią o dzieciństwie i domu rodzinnym, o latach szkolnych, o pierwszych próbach poetyckich, o młodości. W ciekawy sposób mówił o tym, jak "rodzi" się wiersz i skąd czerpie pomysły. Swą opowieść przeplatał recytacją utworów, które wzruszały i zmuszały do refleksji. W poetyckich refleksjach Ochwanowskiego można odnaleźć rozmaite stany egzystencjalne (przyjaźń, miłość wiarę, przemijanie, ludzkie tęsknoty i myśli). Poeta szczególnie ceni sobie bezpośredni kontakt i rozmowę z czytelnikiem, dlatego też interpretacje swoich wierszy przez uczestników warsztatów były dla niego tak cenne.
::zobacz wszystkie zdjęcia::
Na zakończenie spotkania, każdy uczestnik otrzymał tomik wierszy z oryginalną dedykacją Pana Adama, który w ciekawy sposób potrafi interpretować ludzkie zachowania. Jakie były odczucia i refleksje uczestników zajęć warsztatowych? Ich chęć uczestnictwa w podobnych warsztatach doskonale wyraża zadowolenie ze spotkania.
Sukces sobotniego spotkania z A.Ochwanowskim zapoczątkował cykl spotkań z literaturą. Drogi czytelniku jeśli nie byłeś w sobotni wieczór z nami zapraszamy Cię do Gminnego Centrum Kultury w Michałowie na spotkanie ze światem sztuki i tradycji.
Projekt „Warsztaty zajęciowe w Gminnym Centrum Kultury w Michałowie - pobudzenie społeczności lokalnej do czynnego udziału w życiu kulturalnym gminy" został sfinansowany z Programu Integracji Społecznej w ramach Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich.
ZAPROSZENIE
Gminne Centrum Kultury ZAPRASZA
Na spotkanie z Adamem Ochwanowskim - regionalnym poetą, które odbędzie się 23 sierpnia 2008r. o godz. 18:00 w Gminnym Centrum Kultury w Michałowie
Spotkanie z Adamem Ochwanowskim realizowane jest w ramach projektu „Warsztaty zajęciowe w Gminnym Centrum Kultury w Michałowie- pobudzenie społeczności lokalnej do czynnego udziału w życiu kulturalnym gminy” Finansowane z Programu Integracji Społecznej.
Warsztaty mają na celu integracje społeczności lokalnej oraz zachęcić mieszkańców do czynnego udziału w życiu kulturalnym gminy. Podczas gdy dorośli będą uczestniczyć w zajęciach z A. Ochwanowskim, dzieci i młodzież będzie miała zapewnioną odpowiednią opiekę oraz ciekawe atrakcje.
Lato z Kubusiem Puchatkiem
Podczas wakacji w każdy wtorek i czwartek w godzinach od 12 do 15 Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkie dzieci na zajęcia pt.: Lato z Kubusiem Puchatkiem.
Lipiec : Kubuś Puchatek Ambasador Przyjaźni: poznawanie historii urodzin Kubusia Puchatka, A.A.Milne poznawanie twórcy Kubusia Puchatka; Anglia: kraj z którego pochodzi Kubuś Puchatek oraz projekcja filmu
Sierpień : Misiowa Mini Galeria: rysowanie portretów bohaterów Kubusia Puchatka; Ogródek Króliczka: lepienie warzyw z plasteliny; Pogoda w Stumilowym lesie: rebusy i zagadki; Biblioteczny detektyw: szukanie książek o Kubusiu Puchatku i innych misiach.
Przez całe wakacje dzieci będą mogły spędzać czas na czytaniu książek i prasy, a także korzystać z gier planszowych i komputerowych.
Gminna Biblioteka zaprasza do wzięcia udziału w konkursie: ,,W krainie Kubusia Puchatka"
Biblioteka miejscem spotkań
W ramach programu " Tydzień Bibliotek" realizowanego pod hasłem " Biblioteka miejscem spotkań " w bibliotece w Górach i w Michałowie odbyły się lekcje biblioteczne. Dzieci ze szkół podstawowych zapoznały się z budową książki, drogą książki od autora do czytelnika oraz rolą książki w życiu człowieka. Ponadto wdrażały się do korzystania z koatalogów bibliotecznych oraz ćwiczyły umiejętność odnalezienia informacji na określony temat. Podczas spotkania w Górach uczennica Anna Puchała zaprezentowała fragment napisanej przez siebie książki. Życzymy sukcesów w dalszej pracy twórczej.
::zobacz zdjęcia::
Papież na wesoło
Dnia 18.05. 2008 roku w GCK odbyło się spotkanie "Papież na wesoło". Swoje przeżycia wynikające z bezpośredniego kontaktu z papieżem Janem Pawłem II opowiedzieli: Tadeusz Pasternak, Agnieszka Socha, Stanisław Szewczyk. Wypowiedzi były przeplatane dowcipami i anegdotami o Ojcu Świętym w wykonaniu gimnazjalistek ZPO w Michałowie: Katarzyny Możdżeń, Agaty Golik, Arlety Nawrot. Pani Halina Głombińska odczytała wiersz "Stabat Mater" Teofila Lenartrowicza dzięki któremu pan Andrzej Nodzyński otrzymał dyplom z rąk kardynała Karola Wojtyły. Słowo wstępne i krótki opis pielgrzymek należało do księdza proboszcza Jerzego Piwowarczyka. Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze i zakończyło się kawą, herbatą i ciastem.
::zobacz zdjęcia::
Cała Polska czyta dzieciom i My też czytamy
6.05.2008 roku w ramach cyklu Cała Polska czyta dzieciom i My też czytamy bibliotekę odwiedziła grupa przedszkolaków. Zaproszeni goście: starszy ogniomistrz pan Dariusz Żuber strażak Państwowej Zawodowej Straży Pożarnej w Pińczowie przedstawił dzieciom na czym polega praca strażaka oraz jak trudny i wymagający poświęcenia jest to zawód i druhna OSP Michałów Agnieszka Socha przeczytała książkę Czesława Janczarskiego "Jak Wojtek został strażakiem". Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze dzieci chętnie zadawały gościom pytania oraz wykonały ilustracje do wysłuchanego opowiadania.
::zobacz zdjęcia::
Wspólne czytanie utworów Jana Brzechwy
25.04.2008r. odbyło się w bibliotece wspólne czytanie utworów Jana Brzechwy. W spotkaniu udział wzięli uczniowie kl. III oraz pani Beata Tracz wychowawczyni klasy i Wójt Gminy Stanisław Szewczyk. Po zaprezentowaniu dorobku pisarza Wójt wspólnie z dziećmi przeczytał kilka wybranych wierszy z podziałem na role. Następnie dzieci zaprezentowały sceniczny program ekologiczny. Spotkanie uświetnił twórca regionalny Adam Ochwanowski. Na zakończenie dzieci miały możliwość zapoznać się z bogatym zbiorem bibliotecznym i skorzystać z kawiarenki internetowej.
::zobacz zdjęcia::
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki
W tym roku obchody Światowego Dnia Książki trwają cały tydzień: od 19 do 26 kwietnia. Przesłaniem jest założenie, że czytanie jest przyjemnością i pożytecznym spędzaniem czasu : książki pobudzają wyobraźnię.
Zapraszamy do odwiedzania biblioteki. Czekają niespodzianki
Zagrożenia płynące z korzystania z internetu
20.04.2008r. o godz. 18.00 w GCK odbyło się spotkanie, którego tematem było ,, Zagrożenia płynące z korzystania z sieci internet”. Starszy aspirant Jacek Wyczyński funkcjonariusz Policji w Michałowie zapoznał wszystkich uczestników spotkania o zagrożeniach jakie niesie ze sobą Internet. Przedstawił również dobre strony Internetu ale wykorzystywane mądrze i z umiarem.
GCK ogłasza konkurs na tradycyjną palmę Wielkanocną
Celem konkursu jest kształtowanie i rozwijanie zainteresowań dzieci i młodzieży tradycyjną kulturą ludową oraz plastyką obrzędową, upowszechnianie wiedzy na temat zwyczajów związanych z okresem świąt Wielkiej Nocy oraz rozwijanie umiejętności plastycznych.
Palmy wykonane na konkurs powinny nawiązywać zarówno formą jak i surowcem do tradycyjnych palm wielkanocnych. Tradycyjnie palmy ( do 2 metra wysokie) wykonywane były z naturalnych surowców takich Jak: trzcina pospolita, cis, „kocanki” - gałązki wierzbowe, brzoza, jałowiec,, pałka szerokolistna, skrzyp. Elementem uzupełniającym były także suszone i barwione kwiaty, wstążki i kwiaty wykonane z bibułki.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
1. Konkurs przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży ze szkól podstawowych, gimnazjalnych i średnich oraz dla osób dorosłych. 2. Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną własnoręcznie wykonaną pracę. 3. W konkursie mogą brać udział prace indywidualne i zespołowe (maksymalnie 2 – osobowe). 4. Praca zgłoszona do konkursu winna być zaopatrzona w czytelnie napisaną metryczkę z danymi: imię i nazwisko autora, wiek. 5. Wysokość palmy maksymalnie do 2 metrów.
Prace proszę złożyć do 14.03.2008 r do Gminnej Biblioteki Publicznej w Michałowie.
Nagrody: Pismo Święte, encyklopedia, piłka, oraz inne nagrody.
::zobacz zdjęcia z konkursy::
Ferie zimowe
Gminna Biblioteka Publiczna w Michałowie zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego spędzenia ferii zimowych. W dniach od 28.01.2008r. do 09.02.2008r. Organizowane będą zajęcia: - ,,Moja ulubiona bajka” - zajęcia dla dzieci młodszych, głośne czytanie bajek, malowanie, lepienie, wycinanie - ,,Łamanie głowy” - rozwiązywanie rebusów, krzyżówki, gry planszowe, warcaby. - ,,Zdobywanie umiejętności” - warsztaty plastyczne: wykonywanie masek karnawałowych, kartek walentynkowych. - ,,Zabawy i gry komputerowe” - z wykorzystaniem internetowych stron dla dzieci i młodzieży.
Wszystkich serdecznie zapraszamy.
XVI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
13 stycznia 2008r. GCK pod kierownictwem Pani Doroty Bębenek po raz pierwszy zorganizowało Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Na program imprezy składały się: - jasełka, - występ zespołu tanecznego Skrzaty, Tęcza, - występ solowy Łukasza Karbowniczka, Magdy Zachariasz, - loteria fantowa.
Tak szeroki wachlarz inscenizacyjny sprawił, że nawet wymagający uczestnik mógł sobie sprawić ucztę duchową. Jasełka w wykonaniu ZPO w Węchadłowie pod kierunkiem Pani Doroty Bieleckiej były inscenizacją wybitnie religijną. Występy zespołów tanecznych, już profesjonalistów pod kierunkiem Pani Beaty Tracz tj. Skrzatów i Tęczy były typowo świeckie w gorących rytmach muzyki dyskotekowej. Wokalną stronę zapewnił Łukasz Karbowniczek, debiutujący zespół wokalny z ZPO w Michałowie przygotowany przez Pani Anetę Koselarz, oraz solowy występ Magdy Zachariasz. Wielki Finał zakończył zespół Activ z Zagajowa. Licytację bombki choinkowej jak i całą imprezę prowadziła Justyna Chabińska. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów wstępu, loterii fantowej, kawy i herbaty, ciasta i pierników w wysokości 796,35 zł zosta |