Sprawozdanie z I Gminnego Turnieju Ekologicznego – „Moje życie – moja Ziemia”.
W dniu 5 czerwca 2007 roku w Samorządowej Szkole Podstawowej w Górach miało miejsce długo oczekiwane przez uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów
szkół wydarzenie. Po niemal rocznym przygotowywaniu się szkół odbył się
I Gminny Turniej Ekologiczny – „Moje życie – moja Ziemia”, nad którym to patronat objął Wójt Gminy Michałów – Pan Stanisław Szewczyk.
Mottem całego spotkania były słowa:
„Człowiekowi potrzeba przestrzeni
szumu lasu i śpiewu ptaków
by zgromadzić siły do dalszej drogi...”
Pomysłodawcą i organizatorem turnieju była nauczycielka przyrody w naszej szkole pani Grażyna Nowak. Prezentacja poszczególnych konkurencji w ramach turnieju odbyła się na forum całej szkoły.
Imprezę rozpoczęła pani Joanna Wites. Pani dyrektor powitała gości.
Uroczystość była oświetlona obecnością:
Pana Wójta – Stanisława Szewczyka,
Pana Wice - starosty Powiatu Pińczowskiego – Jana Moskwy,
Pana Dyrektora Banku Spółdzielczego w Pińczowie – Jakuba Madeja,
Pracownika Kuratorium Oświaty z siedzibą w Busku – Romana Korczaka,
Pani Marii Skrzypczyk – pracownika Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych,
Pani Jolanty Morgaś – Przewodniczącej Komisji Oświatowej przy Urzędzie Gminy w Michałowie,
Pani Marioli Pruś – przewodniczącej Rady Rodziców przy ZPO w Górach.
Celem turnieju było uświadomienie dzieciom znaczenia ekologii, dbałości o stan naszego środowiska. Trudno jest bowiem, pogodzić się z faktem, że koszty użytkowania tego środowiska musimy ponosić wszyscy. Należy dostrzegać problemy ekologiczne zarówno w swoim domu, szkole, czy gminie. Wszyscy chcemy, aby wokół naszych domów było pięknie i czysto. To my, jako mieszkańcy planety, musimy uświadomić sobie fakt, że dbać o środowisko musimy sami, nikt z nas nie rozwiąże.
Nad przebiegiem poszczególnych konkurenci czuwała komisja w składzie:
a. Pan Zygmunt Mika - Przewodniczący Rady Gminy w Michałowie - przewodniczący komisji,
b. Pani Alita Żuber - pracownik Urzędu Gminy w Michałowie – członek komisji,
c. Pani Małgorzata Środa – Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej w Sędowicach - członek komisji,
d. Pani Edyta Zych – Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej w Michałowie - członek komisji,
e. Pani Joanna Wites– Dyrektor Samorządowej Szkoły Podstawowej w Górach - członek komisji.
Komisja otrzyma specjalnie przygotowane tabele, w których będzie zapisywać punkty za poszczególne zadania.
Wszystkich zadań konkursów było sześć. Każdą szkołę reprezentowało
22 uczniów.
Konkurencję rozpoczęła prezentacja głównej idei ekologicznej poszczególnych szkół. Naszą szkołę reprezentowało hasło - „Łąki zielone, lasy szumiące, przejrzysta woda i jasne Słońce. Czyste powietrze, pachnący kwiat..... Ja wszystkich błagam ratujmy świat.”
Hasło napisane było na transparencie i niesione przez uczniów.
W tej konkurencji wszystkie szkoły uzyskały I miejsce.
Następnie reprezentanci ze szkół, w ilość 3 osób, odpowiadali na zestaw pytań dotyczących ekologii. Ci sami uczniowie rozwiązywali krzyżówkę ekologiczną i rozwiązywali światowy problem ochrony środowiska w zakresie kwaśnych deszczy, dzikich wysypisk śmieci, dziury ozonowej, wycinania lasów, efektu cieplarnianego i zabijania zwierząt. W tej konkurencji I miejsce zdobyli uczniowie ze szkoły w Sędowicach.
Prezentacja loga ekologicznego. Każda szkoła miała do przygotowania logo ekologiczne na bloku technicznym w formacie A – 4. Oprócz tego szkoła miała również przedstawić uzasadnienie wyboru znaczka w postaci pisemnej nie dłuższej niż format A – 4. Zwycięzca szkolnego konkursu reprezentował swoją szkołę na turnieju. W tej kategorii zwyciężyła szkoła z Michałowa.
Kolejną konkurencją było zaprezentowanie wierszy i piosenek „EKO”. Każdą szkołę prezentował zespół 9 – osobowy. Uczniowie mieli zaprezentować wiersz własnej kompozycji oraz piosenkę ze słowami o tematyce ekologicznej ułożonej do znanej melodii. W tej konkurencji I miejsce zajęła szkoła z Gór.
W następnej konkurencji - Kodeks Młodego Ekologa – uczestniczył 1 uczeń z każdej szkoły. W tej konkurencji I miejsce zajęła szkoła z Gór.
Ostatnia konkurencja polegała na prezentowaniu stroju ekologicznego. Każdą szkołę reprezentowało 3 uczniów. W tej konkurencji I miejsce zajęła szkoła
z Gór.
Po ogłoszeniu wyników nastąpił długo oczekiwany moment – wręczenie nagród. Fundatorem nagród był Pan Stanisław Szewczyk – wójt gminy Michałów. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody.
Na zakończenie turnieju odbyło się ognisko. Fundatorem ogniska był Pan Stanisław Szewczyk – wójt gminy Michałów. Podczas wspólnej zabawy uczestnicy turnieju mile wspominali swoją rywalizację. Rozmawiali również na temat wrażeń, jakich dostarczył im udział w turnieju.